Co oznacza RTP

Sprawdzając statystyki poszczególnych gier często można spotkać się ze skrótem RTP.  Oznacza on nic innego jak return to player, czyli zwrot dla gracza. Na polskim rynku hazardowym zaś często używana jest nazwa wypłacalność maszyny. Określana jest w procentach. Podana liczba oznacza, jaka część z wpłaconych przez graczy pieniędzy trafi na wygrane. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę dłuższy okres czasu, a nie jedną grę. Pozostała kwota jest zyskiem kasyna.

W maszynach dostępnych na  internetowym rynku wskaźnik ten jest zazwyczaj wyższy niż w stacjonarnych kasynach i często sięga 95-98%. Stacjonarnie zaś najczęściej można dostać 85-90%.

Oznacza to więc, że tylko 2-5% trafi do operatora, zaś pozostała to wygrane.  Przykładowo: jeśli w ciągu miesiąca gracze wpłacą na grę 100 tys. zł to 2-5 tysięcy złotych zostanie u operatora, reszta zaś trafia znów do graczy.

Wskaźnik wypłacalności może być różny nie tylko w każdej grze, ale też w każdym kasynie, które ją oferuje. To szczególnie ważne, jeśli gra się w amerykańskich kasynach, które płacą różne podatki, w zależności od stanu, w którym są zarejestrowane. I chociaż mało który gracz sprawdza na początku statystyki to oferowana wypłacalność często  ma odzwierciedlenie w popularności gry. Nie chodzi tu tylko o tak zwane wygrane zachęcające. Owszem, są one ważnym aspektem psychologicznym, jednak ich wpływ na zawartość portfela gracza jest znikomy. Zachęcają gracza do dalszego grania i ryzykowania. Niestety,  rzadko kiedy przynoszą za sobą dużą wygraną. To łud szczęścia, a nie ”strategii” maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *